2271 adam clayton powell jr. blvd. (133-134 st) new york, ny 10030 • 212-690-7807 • info@shrinenyc.com
SHRINE World Music Venue /
bar restaurant
live music performances
dj - comedy - poetry -
theater - karaoke
art exhibitions - conference room

7 days a week - 4pm-4am

Slider speed: 

        

SUNMONTUEWEDTHUFRISAT
    September 3

6:00
6-8pm: Jack Kilby & The Front Line - Jazz

8:00
8-9pm: Valentin - Industrial Rock

9:00
9-10pm: The Moment - R&B Neo Soul

10:00
10pm-12am: The Clubs - Funk / Soul

12:00
12-3:45am: DJ 9AM

September 4

6:00
6-8pm: David Lovetet - Jazz

8:00
8-9pm: Georgia Weber & The Sleeved Hearts - Jazz

9:00
9-10pm: MH the Verb with Fishtown Beats & GR Stone- Live HipHop

10:00
10pm-12am: Pablo Djembe & Zion System

12:00
12-3:45am: DJ Natt from Japan

September 5

6:00
6-8pm: The Alex Bryson Quartet - Jazz

8:00
8-10pm: Lady E & Blacque Diamond - Old School R&B

10:00
10pm-12am: Bil Aka Kora from Burkina Faso - Djongo Music

12:00
12-3:45am: DJ JP Biamby

September 6

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-11pm: THE SHRINE BIG BAND - JAZZ

11:00
11pm-3:45am: DJ Ceace - Reggae Night

September 7

6:00
6-8pm: The Erica Seguine / Shannon Baker Jazz Orchestra

8:00
8-9pm: Matthew Corey - R&B / Soul / Urban Folk

9:00
9-10pm: LOSTVIB3 - Live Hip Hop

10:00
10-11pm: K&D - Pop Duo

11:00
11pm-3:45am: DJ Natt from Japan

September 8

6:00
6-8pm: Joe Wagner - Jazz

8:00
8-9pm: Jaded Jane from Sweden

9:00
9-10pm: Anodyne Blues Band - Blues / Psychedelic

10:00
10-11pm: Eliza & The Organix - Rock

12:00
12-3:45am DJ Basir

September 9

6:00
6-8pm: Tomoko Omura - Jazz

8:00
8-9pm: Toney Rocks - Blues

9:00
9-10pm: Cato - R&B Soul

10:00
10-11pm: Greg Banks from New Orleans - Funk, R&B, Neo-Soul

11:00
11pm-12am: Conundrum - Live Hip Hop

September 10

6:00
6-8pm: Evan Francis - Jazz

8:00
8-9pm: Michael Walz & Leo Bandeira - Brazilian Duo

9:00
9-10pm: Amandla Turner - Folk Rock

10:00
10-11pm: Bad Ass Beauty - Rock Metal

11:00
11pm-12am: KB Jones & The Kontraband - Pop Rock Hip Hop

12:00
12-3:45am: DJ 9AM

September 11

6:00
6-8pm: Jocelyn Shannon Jazz Quartet

8:00
8-9pm: The Breakdown - Funk Soul R&B

9:00
9-10pm: EmZ from Australia - Pop Singer

10:00
10pm-12am: Heights Of Wisdom - Reggae

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

September 12

6:00
6-8pm: Asako Takasaki - Jazz

8:00
8-9pm: Fair Weather - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Boom Bits Band - Jazz / Soul

10:00
10pm-12am: PreachermanN & The Revival - Funk / R&B / Soul

September 13

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-9pm: Barbara Eramo - Pop Singer

9:00
9-10pm: The Letters Home - Dirty Soul Rock

10:00
10pm-12am: Shrine Dub Club - Reggae Live Sound System

12:00
12-3:45am: DJ Ceace - Reggae Night

September 14

6:00
6-8pm: Misery Loves Company - Folk, rock, country and reggae

8:00
8pm-12am: Hip Hop and Spoken Words - Open Mic with Band

12:00
12-3:45am: DJ Natt from Japan

September 15

6:00
6-7pm: Charles Caldarola Trio - Jazz

7:00
7-9pm: FPP - The First Person Plural Harlem Presents

9:00
9-10pm: Ms Reign - Alternative Hip-Hop, Instrumental

10:00
10-11pm: Shahana K. - Pop House

12:00
12-3:45am DJ Basir

September 16

6:00
6-8pm: Takeshi Otani - Jazz

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS

September 17

6:00
6-8pm: The Stachel Quintet - Funky world jazz

8:00
8-9pm: Randy Niles - Soul

9:00
9-10pm: Tim Haufe - Singer Songwriter

10:00
10 -11m: Shareef Keyes & The Groove - Funk

11:00
11pm-12am: Sativa - Reggae

12:00
12-3:45am: DJ 9AM

September 18

6:00
6-8pm: Noshir Mody - Jazz

8:00
8pm-10pm: The Phryg - Funk

10:00
10pm-12am: Michael Veal & Aqua Ife - Afro Beat

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

September 19

6:00
6-8pm: Rodrigo Bonelli Septet - Brazilian Jazz

8:00
8-9pm: Mar Sala - Flamenco / Latin / Pop

9:00
9-10pm: Terryl Lee Band - R&B / Soul / Hip Hop / Reggae

10:00
10pm 12am: Shorty Billups & His Foxxx Band - Blues

September 20

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-9pm: The rock'n' roll johnny band-rock

9:00
9-10pm: Kooked Out from Boston - Rock

10:00
10pm-12am: Mark Dillon Band - Reggae

12:00
12-3:45am: DJ Ceace - Reggae Night

September 21

6:00
6-6:30pm: Devin Tracy - Singer Songwriter

6:30
6:30-7pm: Amalia Watty - Soul R&B

8:00
8-9pm: Harley Jane Rose - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Travatar 26

10:00
10-11pm: Megan Taley - Singer Songwriter

11:00
11pm-12am: Orchestras - Solo Electro Pop

12:00
12-3:45am: DJ Natt from Japan

September 22

6:00
6-8pm: The Tokyo Swing Band - Jazz

8:00
8-9pm: Yoham Ortiz - Guitarist Vocalist

9:00
9-10pm: Dan Saulpaugh - Singer Songwriter

10:00
10pm-3:45am: Soulful Horizon In Harlem - hosted by DJ ZAID

September 23

6:00
6-8pm: Andre Santos Trio - Jazz

8:00
8-9pm: Johnny Butler Band

9:00
9-10pm: Jim Joustra Trio - Blues Rock

10:00
10-11pm: Satisfi from Portland - Reggae Rock

September 24

6:00
6-8pm: Valentina Marino - Jazz Vocalist

8:00
8-9pm: Mary Gatchell - Pop R&B

9:00
9-10pm: Beekeepers - chimp pop, proto-zazz

10:00
10-11pm: Hasina - Pop Soul

11:00
11pm-12am: Genome from Chicago - Funk World Electro

12:00
12-3:45am: DJ 9AM

September 25

6:00
6-8pm: Guys & Doll - Swing

8:00
8-9pm: Carbon Mirage - Jazz / Rock

9:00
9-10pm: Crystal City from Iowa - Acoustic Duo

10:00
10pm-12am: Royal Khaoz - Reggae

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

September 26

6:00
6-8pm: The Forever Moonlight Band - Jazz

8:00
8-9pm: Lindsey Wilson - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Holly Holden Y Su Banda from London - Tropical Soul

10:00
10pm-12am: Gibril - Hip Hop

September 27

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-9pm: Eve On Vox - R&B Soul Funk

9:00
9-10pm: Folding The Pages - Acoustic Rock

10:00
10pm-12am: Yvad - Reggae

12:00
12-3:45am: DJ Ceace - Reggae Night

September 28

5:00
5-8pm: Harlem ASL Night

8:00
8pm-12am: The Rendez Vous - Live Show Case Soul,Funk,Blues Rock

12:00
12-3:45am: DJ Natt from Japan

September 29

6:00
6-8pm: Yoshiki Miura Group - Jazz / Funk / Bossa Nova

7:55
8pm-12am: Flaca Music Presents

September 30

6:00
6-8pm: Darrell Smith Trio - Jazz

8:00
8-10pm: Trandcention - ElectroAcoustic Fusion

10:00
10-11pm: Jazmin Yvonne - Soul

October 1

8:00
8-9pm: Honeybird - Tropical Soul

9:00
9-10pm: The Matt Breoni Project - Pop Rock Soul R&B

10:00
10pm-12am: The Clubs - Funk / Soul

12:00
12-3:45am: DJ 9AM

October 2

6:00
6-8pm: Jocelyn Shannon Jazz Quartet

8:00
8-9pm: Amanda Sprecher - Vocalist

9:00
9-10pm: Dragon's Boy - Blues Rock

10:00
10pm-12am: Inove Gnawa - Music from North Africa

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

October 3

6:00
6-8pm: Blue Cha Cha - Latin Jazz

8:00
8-9pm: Madelyn Brene - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Shokazoba - Afro Beat

10:00
10pm-12am: Kakande & High Voltage - Music from West Africa

October 4

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-11pm: THE SHRINE BIG BAND - JAZZ

12:00
12-3:45am: DJ Ceace - Reggae Night

October 5

6:00
6-8pm: Leonard Thompson Trio - Jazz

8:00
8-10pm: Big Beat - Jazz

12:00
12-3:45am: DJ Natt from Japan

October 6

6:00
6-8pm: NY JAZZ FORCE - Soul / Jazz

8:00
8-9pm: Shlomo Franklin Band - Folk

9:00
9-10pm: J. Blake Blues Band - Blues / Rock

10:00
10-11pm: Lezane - Pop Rock

October 7

6:00
6-8pm: The Great Barrier Reefs - Stell Pan Fusion

8:00
8-9pm: Lori Behram Duo - Rock Americana

9:00
9-10pm: Snack Cat - Funk

10:00
10-11pm - Evan Brum & Band - Singer Songwriter

October 8

6:00
6-8pm: Bob Stewart's Double Quartet - Jazz

8:00
8-9pm: Astrid Kuljanic - Jazz Vocalist

9:00
9-10pm: Noelle Tannen - Soul

10:00
10-11pm: Darryl Hance Power Muse - Funk Blues Rock

11:00
11pm-12am: Geg Smith Group - Rock

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

12:00
12-3:45am: DJ 9AM

October 9

6:00
6-8pm: Annie Chen - Jazz Vocalist

8:00
8-9pm: Jaclyn Rose - Soul

9:00
9-10pm: Allison McKenzie - Pop R&B

10:00
10pm-12am: 6th Degree Music - Reggae / Afrobeat

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

October 10

6:00
6-8pm: Asako Takasaki - Jazz

8:00
8-10pm: New Pony - Blues / Funk / Roots

10:00
10p-12am: Oumar N' Diaye Hosluman from Senegal - Afro Folk

October 11

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-10pm: The Lawrence Olds Band - Blues Jazz

12:00
12-3:45am: DJ Ceace - Reggae Night

October 12

6:00
6-8pm: Chadwick Jenkins Guitar Duo

8:00
8pm-12am: Hip Hop and Spoken Words - Open Mic with Band

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

October 13

8:00
8-9pm: Ric Molina Group - Fusion

9:00
9-10pm: Bellsroar - synthpop, soul, post rock

11:00
11pm-12am: The Plums - Rock

October 14

6:00
6-8pm: Jun Miyake Duo - Jazz

8:00
8-9pm: Jackie Venson - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Native Harrow - Folk Rock

10:00
10-11pm: Cool Company - Pop / Rnb / Hip Hop

11:00
11pm-12am: Great Shapes from El Paso - Pop Rock

October 15

6:00
6-8pm: The New Shade Of Soul

8:00
8-9pm: Tyne Darling - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Trout Cake - Jazz Rock

10:00
10-11pm: Genesis Be - Hip Hop

11:00
11pm-12am: Rudamaya - Funk Rock

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

October 16

6:00
6-8pm: Benjamin Furman Project from Chile - Jazz

8:00
8-9pm: That Shuffle

9:00
9-10pm: Famous Geniuses - Swing Blues Country Rock

10:00
10pm-12am: Zohzoh - Afro Beat

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

October 17

6:00
6-10pm - Lachi - Pop / Rock

10:00
10pm-12am: Greg Banks from New Orleans

October 18

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-9pm: Rock 'n' Roll Johnny Bod - Solo

9:00
9-10pm: Ladyvette - Italian Swing Trio

10:00
10pm-12am: Nate Hancock & The Declaration - Country Funk

12:00
12-3:45am: DJ Ceace - Reggae Night

October 19

7:55
8pm-12am: FLACA MUSIC PRESENTS

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

October 20

8:00
8-9m: Highbrid - Rock

9:00
9-10pm: True To Life - R&B Funk

10:00
10pm-3:45am: Soulful Horizon In Harlem - hosted by DJ ZAID

October 21

6:00
6-8pm: Joe Wittman Trio - Jazz Guitarist

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS

October 22

6:00
6-8pm: Chris Misch-Bloxdorf Band - Jazz

8:00
8-9pm: Rowan - Pop Folk Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Sublunar Minds - Rock / Neo-Soul / Funk

10:00
10pm-12am: Charles Walker Band - Funk Blues R&B

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

October 23

6:00
6-8pm: SWEET RICHIE AND THE BEST

8:00
8-10pm: N.L.T - R&B - Reggae

10:00
10pm-12am: Holy Forest - World

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

October 24

1:00
1-4pm: Fundraiser - Battle Of The Bands Competition

6:00
6-8pm: Marco Chelo Sextet - Jazz

8:00
8-9pm: Orange Burn - Funk / Rock / Soul

9:00
9-10pm: Cold Fujon - Funk

10:00
10pm-12am: Random Test - Reggae

October 25

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

10:00
10pm-12am: Shrine Dub Club #7- Reggae Live Sound System

October 26

8:00
8pm-12am: The Rendez Vous - Live Show Case Soul,Funk,Blues Rock

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

October 27

6:00
6-8pm: Hajime Yoshida Band - Jazz

8:00
8-9pm: The Sensational Country Blues Wonders

9:00
9-10pm: Alejandro Meola - Rock / Blues Singer Songwriter

October 28

6:00
6-8pm: Juani Mendez - Jazz

6:00
6-8pm: Juani Mendez - Jazz

8:00
8-9pm: Andrean Black - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Citizen Sane - Sonic Folk Poverty Rock

10:00
10-11pm: Frank Ocasio Brother Band - Funk

10:00
10-11pm: Frank Ocasio Brother Band - Funk

October 29

7:00
7-8pm: 212 Green - Soul / Pop

7:55
8pm-12am: NORTH MISSISSIPPI HILL COUNTRY NIGHT

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

October 30

6:00
6-8pm: HDC – Harrington Doty Shaich - Jazz

8:00
8-9pm: Florencia Gonzalez Candombe Project - Jazz / Latin / Tango

9:00
9-10pm: Erika Flowers - Singer Songwriter

10:00
10pm-12am: Pablo Djembe & Zion System

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

October 31

6:00
6-8pm: Showcase of performing art acts.

8:00
8-9pm: The Shook Ones - Rock

9:00
9-10pm: Jesse & The Hog Brothers - Country

10:00
10pm-12am: Sekouba & Bolomba - Reggae

November 1

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-11pm: THE SHRINE BIG BAND - JAZZ

November 1

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-11pm: THE SHRINE BIG BAND - JAZZ

November 2

8:00
8-9pm: Sabriya - Soul Pop

9:00
9-10pm: Alex Phoenix - R&B, NeoSoul, Pop

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

November 3

8:00
8-9pm: Justin Moyar - Folk Blues

9:00
9-10pm: Broke Boland one man band - Americana

November 4

8:00
8-9pm: The Pipptones - Boogie Woogie / Swing

9:00
9-10pm: The Giant Flying Turtles - Rock

10:00
10-11pm: Taulant Mehmeti Funk Project

November 5

8:00
8-9pm: Latoya - Singer

9:00
9-9:45pm: Etta Mae - Soul Pop

9:45
9:45-10:45pm: Melany Watson - Pop Soul

10:45
10:45-11:45pm: Stephcynie - Indie Soul

11:45
11:45pm-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

November 6

6:00
6-8pm: Nick Di Maria - Jazz

8:00
8-10pm: Marc Sir' Dane - R&B

10:00
10pm-12am: Fernandito Ferrer Band - Latin

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

November 7

6:00
6-8pm: Asako Takasaki - Jazz

8:00
8-9pm: Waterplanet - Indie Pop

9:00
9-10pm: Cannibal Ramblers - Blues / Rock

10:00
10pm-12am: Kitoko Groove from Congo

November 8

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-9pm: Melissa Blett from Canada - Country

November 9

8:00
8-9pm: DECOSTER Band

9:00
9-10pm: Freddie Cosmo - Soul

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

November 10

7:00
7-9pm: FPP - The First Person Plural Reading Presents

November 11

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesdays - R&B Against AIDS

November 12

6:00
6-8pm: AAKASH MITTAL - Jazz

9:00
9-10pm: Raquel Vidal & The Monday Men - Americana

10:00
10-11pm: Vinyl Laranja from Brazil - Rock

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

November 13

6:00
6-8pm: Rick Wilkerson - Jazz

8:00
8-9pm: The Fine Line - Folk

9:00
9-10pm: Nadia Washington - Singer Songwriter

10:00
10pm-12am: Chae La Perla Negra from Colombia - Latin World

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

November 14

6:00
6-8pm: Ben Barnett Band - Jazz

8:00
8-9pm: The 30th Street Blues Band - Blues

9:00
9-10pm: Sanjay - World

10:00
10pm-12am: PreachermanN & The Revival - Funk / R&B / Soul

November 15

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-9pm: Meg Berry - Singer Songwriter

November 16

8:00
8pm-12am: Hip Hop and Spoken Words - Open Mic with Band

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

November 17

6:00
6-8pm: The Tom Blatt Project - Jazz

8:00
8-9pm: Mike B - Indie Soul

9:05
9pm-12am: Flaca Music Presents

November 18

8:00
8-9pm: Maris And The Merry Rockers - Folk Rock

10:00
10-11pm: Terell T-rex Simon - R&B

November 19

8:00
8-9pm: Squirrels From Hell - Rock

9:00
9-10pm: Steel Wolf - Rock

10:00
10-11pm: Sonic Lovebot - Soul Funk Blues

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

November 20

8:00
8-9pm: Cygne - Singer / Songwriter

9:00
9-10pm: AC Lincoln - R&B

10:00
10pm-12am: Michael Veal & Aqua IFE - Afro-Beat

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

November 21

8:00
8-10pm: CIRCULAR TIME - Afro / World Blues

10:00
10pm-12am: The Saturators - Funk

November 22

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

November 23

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

November 24

6:00
6-8pm: Alessandro Fadini - Jazz

9:00
9-10pm: Superfecta Banda - Rock

10:00
10pm-3:45am: Soulful Horizon In Harlem - hosted by DJ ZAID

November 25

 

November 26

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

November 27

6:00
6-8pm: Brahja Waldman' s Quintet - Jazz

10:00
10pm-12am: Yacouba Diabate and Dounouya - African World Music

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

November 28

6:00
6-8pm: Showcase of performing art acts.

8:00
8-10pm: Shabazz and The Funk Band - R&B / Soul

10:00
10pm-12am: Nkumu Katalay & The Life Long Project

November 29

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

November 30

8:00
8pm-12am: The Rendez Vous - Live Show Case Soul, Funk, Blues, R

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

December 1

8:00
8-9pm: Pasquale Gee - Singer Songwriter

9:00
9-10pm: Kristen Estelle - Pop Jazz

December 2

 

December 3

10:00
10pm-12am: The Clubs - Funk / Soul

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

December 4

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

December 5

6:00
6-8pm: Caprice Starbrite & Kizmit - RockN'Soul

9:00
9pm-12am: PreachermanN & The Revival - Funk / R&B / Soul

December 6

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-11pm: THE SHRINE BIG BAND - JAZZ

December 7

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

December 8

8:00
8-9pm: Ric Molina Group - Fusion

9:00
9-10pm: Escape From Real from UK - Rock

December 9

 

December 10

6:00
6-8pm: CCNY Rock Ensemble 26018 - Rock

8:00
8-9pm: Hajime Sakita from Japan - Musical saw, Guitar, Compose

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

December 11

10:00
10pm-12am: 6th Degree Music - Reggae / Afrobeat

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

December 12

6:00
6-8pm: Asako Takasaki - Jazz

9:30
9-10pm: Dubistry - Dub

10:00
10pm-12am: Kakande - High Voltage Classical African Melodies

December 13

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

December 14

8:00
8pm-12am: Hip Hop and Spoken Words - Open Mic with Band

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

December 15

8:00
8-9pm: Maris And The Merry Rockers - Folk Rock

10:00
10pm-3:45am: Soulful Horizon In Harlem - hosted by DJ ZAID

December 16

 

December 17

8:00
ON HOLD - 8pm-12am: Bobby Syvarth Band - Singer Songwriter

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

December 18

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

December 19

6:00
6-8pm: Showcase of performing art acts.

9:00
9-10pm: Eric Underwood & The All-Stars - Pop Rock

December 20

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

8:00
8-9pm: Chess - Vocalist

December 21

8:00
8pm-12am: The Rendez Vous - Showcase Soul, Funk, Blues & Rock.

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

December 22

 

December 23

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS

December 24

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

December 25

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

December 26

 

December 27

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

December 28

7:55
8pm-12am: FLACA MUSIC PRESENTS

12:00
12-3.45am Harlem Soul Kitchen w / DJ JP Biamby

December 29

 

December 30

8:00
8-9pm: David Archibald from Scotland - Solo Blues Rock

December 31

12:00
12-3:45am: AFROLICIOUS w / DJ JP Biamby

January 1

12:00
12-3.45am: DJ Birane from Ivory Coast

January 2

 

January 3

5:00
5-8pm: The Shrine Sunday Jazz Jam Session with Lu Reid

January 4

 

January 5

9:00
9-10pm: Jaclyn Rose - Soul

January 6

 

January 7

 

January 8

9:00
ON HOLD - 9-10pm: The High East - Funk / Jazz

January 9

8:00
8-10pm: Goldies Kreation - Old School R&B

January 10

8:00
8pm-12am: Hip Hop and Spoken Words - Open Mic with Band

January 11

8:00
8-9pm: Maris And The Merry Rockers - Folk Rock

January 12

9:00
9-10pm: Jaclyn Rose - Soul

January 13

 

January 14

 

January 15

 

January 16

9:00
9-10pm: Tia Juanita from Argentina - Latin World

January 17

 

January 18

 

January 19

9:00
9-10pm: Jaclyn Rose - Soul

January 20

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday' R&B against AIDS

January 21

 

January 22

 

January 23

9:00
9-10pm: Ruben Gonzalez with guest balafonist Famoro Diabate.

January 24

 

January 25

 

January 26

9:00
9-10pm: Jaclyn Rose - Soul

January 27

 

January 28

 

January 29

 

January 30

6:00
6-8pm: Showcase Of Performing Art Acts.

January 31

 

February 1

 

February 2

 

February 3

 

February 4

9:00
9-10pm: Tia Juanita from Argentina - Latin World

February 5

 

February 6

8:00
8-9pm: Mthakathi - Safro-Rock

February 7

 

February 8

 

February 9

 

February 10

 

February 11

 

February 12

8:00
8-9pm: The Fine Line - Folk

February 13

 

February 14

 

February 15

 

February 16

 

February 17

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS

February 18

 

February 19

 

February 20

 

February 21

 

February 22

 

February 23

 

February 24

 

February 25

 

February 26

 

February 27

6:00
6-8pm: Showcase Of Performing Art Acts.

February 28

 

February 29

 

March 1

 

March 2

 

March 3

 

March 4

 

March 5

 

March 6

 

March 7

 

March 8

 

March 9

 

March 10

 

March 11

 

March 12

 

March 14

 

March 15

 

March 16

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS

March 17

 

March 18

 

March 19

 

March 20

 

March 21

 

March 22

6:00
6-8pm: Luis Gonzalez Trio - Jazz

March 23

 

March 24

 

March 25

 

March 26

6:00
6-8pm: Showcase Of Performing Art Acts.

March 27

 

March 28

 

March 29

 

March 30

 

March 31

 

April 1

 

April 2

 

April 3

 

April 4

 

April 5

 

April 6

 

April 7

 

April 8

 

April 9

9:00
9-10pm: Ismael Wonder - World

April 10

 

April 11

 

April 12

 

April 13

 

April 14

 

April 15

 

April 16

 

April 17

 

April 18

 

April 19

 

April 20

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS

April 21

 

April 22

 

April 23

 

April 24

 

April 25

 

April 26

 

April 27

 

April 28

 

April 29

 

April 30

6:00
6-8pm: Showcase Of Performing Art Acts.

May 1

 

May 2

 

May 3

 

May 4

 

May 5

 

May 6

 

May 7

 

May 8

 

May 9

 

May 10

 

May 11

 

May 12

 

May 13

 

May 14

 

May 15

 

May 16

 

May 17

 

May 18

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS

May 19

 

May 20

 

May 21

 

May 22

 

May 23

 

May 24

 

May 25

 

May 26

 

May 27

 

May 28

 

May 29

 

May 30

 

May 31

 

June 1

 

June 2

 

June 3

 

June 4

 

June 5

 

June 6

 

June 7

 

June 8

 

June 9

 

June 10

 

June 11

 

June 12

10:00
10pm-12am: Adwela & The Uprising - Reggae

June 13

 

June 14

 

June 15

8:00
8pm-2am: Maria Davis Mad Wednesday's & R&B Against AIDS